Ticarette ‘e-çek’ ve ‘e-bono’ dönemi başlıyor!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi ve Ticaret Odaları Konseyi Müşterek Toplantısı’nın açılışında bir dizi açıklamalarda bulundu. Küresel ekonominin ticaret, teknoloji ve hukuki boyutunda önemli dönüşümler gerçekleştiğini belirten Bakan Pekcan, dönemi anlayan yeni politikalar geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Pekcan, çeke yönelik güvenin artırılması ve karşılıksız çekin engellenmesi amacıyla ‘karekodlu çek’ yöntemiyle e-çek uygulamasının başladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Şimdi bono ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık. En kısa zamanda devreye girecek. Bunun yanı sıra size bir müjdemiz daha var. Elektronik çek ve bono sistemini en kısa zamanda uygulamaya alacağız. Artık firmalarımız çek ve bonoyu elektronik ortamda sisteme sokabilecek, oradan takip edebilecek.”

Karşılıksız Çek sayısında son dönemde ciddi artış gözlendi.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve dünyada ilk kez Türkiye’de kullanılmaya başlanan Karekodlu Çek uygulaması ile karşılıksız çek oranları belli bir süre azalma göstermiştir (Grafik 1, 2 ve 3).

Dövizdeki hızlı yükseliş ile ülke ekonomisi sıkıntılı bir sürece girmiştir. Bu süreçte bir çok firma iflas etmiş veya iflasın eşiğine gelmiştir. Bu sürecin oluşacağını tahmin edemeyen veya dikkate almayan çok sayıda kurum çek ödemelerini gerçekleştirememiştir.

Grafiği incelediğimizde Ocak 2018 tarihinden sonraki süreçte bunu çok net olarak görebiliriz. Peki karşılıksız çek sayısındaki bu artış ilerleyen dönemlerde de devam edecek mi?

Şu anda elimizdeki verilere bakıldığında; yükselişin 2017 yılı önceki seyrinde devam edeceğini gösteriyor. Ticaret Bakanlığı tarafından elektronik çek uygulaması yakın bir zamanda hayata geçirilecek olsa da etkisini kısa vadede göstermesi zor görünüyor. E-çekin bu durumu nasıl etkileyeceğini ilerleyen zamanda hep birlikte göreceğiz.

Grafik 1 – Karşılıksız işlemi yapılan çekler ile bankalara ibraz edilen çeklerin yıllara göre dağımılı (%) Kaynak: TBB Risk Merkezi

Grafik 2 – Karşılıksız işlemi yapılan çek sayılarının yıllara göre dağımılı (Adet) Kaynak: TBB Risk Merkezi

Grafik 3 – Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarlarının yıllara göre dağımılı (Milyon TL) Kaynak: TBB Risk Merkezi