Karayolları, Müteahhitlere 2018 yılından kalan borcunu ödüyor

Karayolları, müteahhitlere olan ve 2018 yılından kalan 11 milyar TL’yi aşkın borcunu sıfırlıyor. Karayolları genel müdürlüğü, müteahhitlere hafta başından bu yana 8.5 milyar TL’lik ödeme yaptı. Kalan tutar da mart ayında ayında ödenecek.

Karayolları’na, 2018 yılında yaklaşık 11 milyar TL yatırım ödeneği verildi. Bu tutar, yıl içinde yapılan yatırımlarla harcandı. Yol yatırımları da aralıksız devam etti. Bu arada, müteahhitlere belli bir miktar borç birikti. Karayolları, ek ödenek talebinde bulundu. Söz konusu ödeneklerle birlikte 2018 yatırım bütçesi, 20 milyar TL’yi aştı.

Karayolları, 2019 yılına 11 milyar TL’yi aşkın borçla girdi. Borç, işlerin yavaşlamasına yol açtı. Karayolları, bu sorunu aşıyor. Müteahhitlere olan borçlarını sıfırlıyor.

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, müteahhitlere, 8.5 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Mart ayında da kalan tutar kapatılacak. Böylece, müteahhitler ve taşeronlar finansal olarak rahatlatılacak, işler hızlanacak.

Devir ve tasfiye başlıyor

Karayolları projelerinde devir ve tasfiye süreci başladı. Geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanan torba yasanın ardından bazı yükleniciler, hazırlıklara başladı.

Yüklenicilerin, 53 gün süreleri kaldı. Bu süre içinde Karayolları’na yazılı olarak başvurmaları gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “görüş”ü ve Karayolları’nın “onay”ı sonrasında projeler ya feshedilecek ya da tasfiye edilecek.

Editörün Yorumu

Torba Yasa’nın 32. maddesine göre işlerin fesih veya devir işlemlerinde TC Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın onayı gerekmekte olup onayda esas alınacak kriterler için bir genelgeye ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda en kısa sürede bir genelge yayımlanması süreçte çok yararlı olacaktır. Aksi halde işlerin nasıl fesih ve devir edileceği muamma olmaktadır.