Güneş Enerjisi ile 30 yılda 18 milyar dolar ülkemizde kalacak!

GENSED Başkanı Demirdağ, ‘Solar İstanbul 2020 Konferans ve Fuarı’ için gerçekleştirilen toplantıda; “Güneş Enerjisi Santralleri ile 30 yıllık ekonomik ömürlerinde, ithal yakıtlara harcanabilecek 18 milyar doları ülkemizin kasasında tutmuş olacağız.” dedi.

11-13 Mart 2020’de Türkiye’de ilk kez TG Expo Uluslararası Fuarcılık ve GENSED tarafından “Solar İstanbul 2020 Konferans ve Fuarı” düzenlenecek. Sözkonusu organizasyon için gerçekleştirilen toplantıya, TG Expo Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Akyıldız, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Gazioğlu ve Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erinç Kısa, Konar Enerji Üst Yöneticisi ve GENSED Başkan Yardımcısı Tolga Özdemir katıldı.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED)

Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücünün 5 bin 600 megavatı bulduğunu belirten GENSED Başkanı Halil Demirdağ, güneş enerjisinde bin megavatlık kurulu gücün yılda 110 milyon dolarlık gaz ithalatını önlediği bilgisini verdi. Demirdağ, ekonomik ömürlerinin 30 yıl olduğu öngörülen güneş enerjisinde, mevcut kurulu güçle bu süre zarfında ithal yakıtlara harcanabilecek 18 milyar doların ülkemiz kasasında tutulacağının altını çizdi.

Toplantıda yaptığı konuşmada Demirdağ; “Geleceğin Yeni Teknolojileri’ temasıyla düzenlenecek bu fuarda tüm sektörü bir araya getirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

2014’te güneş enerjisindeki kurulu gücün 40 megavat seviyesinde olduğunu anımsatan Demirdağ, Türkiye’nin bu süreçte güneş enerjisinde büyük gelişme kaydettiğini aktardı.

Hedef 40 bin megavat

Demirdağ devamında; “5 bin 600 megavatı bulan şu anki güneş enerjisi kurulu gücü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın da açıkladığı üzere, planlanmış yatırımlarla birlikte 40 bin megavat kapasiteye kadar ulaşılabileceğini öngörüyoruz.” dedi.

Yerli Üretim desteklenmeli

Demirdağ, Türkiye’de şu anda kullanılan güneş panellerinde önemli yerlilik oranına ulaşıldığını dile getirerek, yerli enerji sektöründeki potansiyelin desteklenmek suretiyle yatırıma dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

Sektörün bu panelleri yalnızca Türkiye’de kullanmadığını ifade eden Demirdağ, aynı zamanda pek çok ülkeye de ihracat yaparak ekonomiye katkı sağladığının altını çizdi.

Türk şirketlerinin, İspanya, Ukrayna, Polonya gibi ülkelerde güneş enerjisi yatırımlarına başlamak suretiyle, uluslararası sermayeden pay almaya başladıklarını söyledi.

Güneş enerjisiyle 30 yılda 18 milyar dolar ülkede kalacak başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında 22 Ekim 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.2 yorum

Yorumlar kapatılmıştır.