Çimento Fiyatında Yüzde 40 Artış Yapılacak!

Çimento Sektörü, yılın ilk çeyreğinde, olumlu hava koşulları ve sağlıklı fiyat artışlarının önünü açan düşük klinker stokları sayesinde 2018’e iyi bir başlangıç yaptı. Fakat kötüleşen sektör koşulları 3. çeyrekte şirketlerin operasyonel performanslarını ve karlılıklarını olumsuz etkiledi.

Mevcut durumda Türkiye çimento sektörünün klinker üretim kapasitesi 85 milyon ton seviyesinde olup, söz konusu üretim potansiyelinin ülke ihtiyacının çok üzerinde olduğu bilinmektedir. Üretimin bu denli fazla olması ve inşaat sektörünün hızını kaybetmesi pazar fiyatları üzerinde düşürücü etki oluşturacağı düşünülse de hammadde ve üretimdeki maliyet artışları sebebiyle çimento fiyatlarında ciddi artış olacaktır.

Türkiye çimento sektörü temel göstergeleri (bin ton) Kaynak: TSKB İnşaat, Çimento ve Seramik – Mayıs 2018

Türkiye’de kişi başına düşen çimento tüketimi (kg/kişi) Kaynak: TSKB İnşaat, Çimento ve Seramik – Mayıs 2018

Çimento fiyatları seyri Kaynak: TSKB İnşaat, Çimento ve Seramik – Mayıs 2018

“Zam Oranı Makul Olmalı”

Hürriyette yer alan habere göre, yeni fiyat listesi beton firmalarına iletildiği ve artışın yüzde 40 seviyesinde olduğu belirtilmiştir. Zamlı tarifenin 1 Ocak’tan sonra geçerli olacağını belirten Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik, “Geçen yıl çimentoya toplam yüzde 35 zam yapılmıştı. Evet maliyet artışları var ve zam yapmaları da normal. Ama bu oran makul olmalı. İnşaat sektörü tüm maliyet baskısına rağmen 2018’de fiyat artışına gitmedi. Bu zamla sektör zor durumda kalır” dedi.

“Zam Oranı Korkunç”

Konut Gelişticileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, çimento zammının bir tek betonu değil, sıva ve dış cephe dahil birçok ürünü etkileyeceğini dile getirdi. Elmas, “Zam oranı korkunç. Bu inşaat sektörüne darbe vurmak demek. Geri alınmazsa şantiyeler durmak zorunda kalır” dedi.

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, çimento maliyetinin inşaat maliyetinin yüzde 7-8’i kadar olduğunu, alternatifi olmayan ürünlere yapılan zamların sektörü çaresiz bıraktığını belirtti.

“Açıklama Yapamıyoruz”

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) zamla ilgili ‘Rekabet Kurumu gereği açıklama yapamıyoruz’ dedi.

Danış Beton’un Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Danış ise “Zamma bir gerekçe bulamadık. Bu zamla birlikte 10 bin ton çimentoda 700 bin TL fark ödenecek” dedi.