İnşaat Sektörünün ‘ Sorunlu Kredi ‘leri Sorun Olmaya Devam Edecek mi?

Finans piyasasının en önemli gündemi olan bankaların Sorunlu Kredi konusu her geçen gün bankaların yükünü artırıyor. Özellikle de inşaat sektöründeki krediler büyük oranda takipte.

Peki, Sorunlu Kredi ne demek oluyor? Hangi durumda krediler sorunlu duruma geçiyor?

Sorunlu Kredi, “banka ile borçlu arasındaki geri ödeme anlaşmasının önemli şekilde bozularak tahsilatın gecikmesi ve zarar olasılığının ortaya çıkması” olarak tanımlanıyor. Yani ödemenin veya anlaşmanın “önemli şekilde” bozularak tahsilatın gecikmesi gerekiyor. Ancak, bu önem kredi türüne, gecikme süresine, firmanın birden fazla onaylı kredisinde aynı anda veya birinde gecikme olmasına göre değişebiliyor. Örneğin ticari kredilerde anaparanın vadesinden itibaren 90 gün geçmesi bu krediyi sorunlu kredi haline getirebilmekte.

İnşaat sektöründe olanlar çok iyi bilir,  sektördeki para akışında bir düzen yoktur. Beklediğiniz para ya zamanında gelmez ya da hiç gelmez. Son dönemlerde yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle konut satışları etkilenmiş olup, TÜİK verilerine göre ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %29,6 azalarak 33 443 olmuştu.

Bununla birlikte kamuda da tasarrufa gidilmiş ve ihalesi yapılmış bir çok proje ya başlamadan ya da belli bir oranda yapılmış olmasına rağmen durdurulmuştur. Buna ilave olarak bazı kurumlar elinde ödenek olmaması sebebiyle hak edişleri beklemede tutuyor, bazıları da bahaneler ile hak ediş ödemelerini yapmıyor. Bu durumda da kamu müteahhitlerinin ödemelerinde sıkıntı yaşanıyor.

Kredi yapılandırması konusunda uzlaşın!

Emlak365 sitesinde yer alan iddiaya göre, hükümet bankalara “kredi yapılandırması konusunda uzlaşma” çağrısında bulunmuş. Bu iddiaya göre, bankalar hem inşaat hem de enerji şirketlerinin Sorunlu Kredi ‘lerini yapılandırmaya gidecek. Bu şekilde hem bankalar bilançolarına büyük bir yük getiren sorunlu alacaklarından kurtulacak hem de konkordato ilan eden inşaat şirketleri kurtarılırken yeni konkordato ilanlarının da önüne geçilmiş olacağı değerlendirmesinde bulunulmuştur.

Peki, bankaların yapılandırmadaki faiz oranı makul olacak mı?

Bankalar alacağı küçük miktardaki krediler için kafasını hiç ağrıtmaz. Bu kredilerini varlık yönetim şirketlerine devreder. Ancak büyük miktara sahip krediler için bekleme seçeneğini kullanıyorlar. Tabi bu kredilerin de yapılandırma faiz oranları çok önemlidir.

Bankalardaki sorunlu krediler verildiği dönem nedeniyle günümüzdeki orana göre çok düşük kalmakta. Bu oranları beğenmeyen bankalar günümüzdeki faiz oranları ile yapılandırmanın yapılmasını talep ediyor. Buna karşın, inşaat firmaları ise kredi kullanmış oldukları oran üzerinden yeniden kredilerinin yapılandırılmasını istiyor.

Bu konuda bir uzlaşı sağlanamaması halinde Sorunlu Krediler SORUN olmaya devam edecektir.

 

Kaynak: İnşaPORT / İnşaat Sektörünün ‘ Sorunlu Kredi ‘leri Sorun Olmaya Devam Edecek mi?