İnşaat Sektöründe Yaprak Kıpırdamaya Başladı mı?

Türkiye’de inşaat sektörünün ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri gösteren Hazır Beton Endeksi’nin Temmuz ayı verileri Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından açıklandı.

İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra hızlı bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biri olmaktadır. Peki, bu verilere göre inşaat sektöründe yaprak kıpırdamaya başladı diyebilir miyiz?

Son 15 ayın en yüksek endeks değeri elde edildi

THBB’nin açıkladığı Hazır Beton Endeksi’nin 2019 Temmuz Ayı Raporu’nda, faaliyette son 15 ayın en yüksek endeks değeri elde edildiği ancak, faaliyetin halen eşik değerin altında olması nedeniyle istenilen düzeyden uzak olduğu şeklinde değerlendirildi. İnşaat sektörüne halen gerekli güvenin sağlanamaması gelecek döneme ilişkin beklentide de düşük izlenimi bırakmıştır.

Grafik 1: Endeks Değerleri

Hazır Beton Endeksi 2019 Temmuz Ayı Raporu’na göre, faaliyet hariç diğer iki endeks de önceki yılın aynı dönemine göre düşüş sergiledi. Özellikle Güven Endeksi’ndeki görece yüksek düşüş, inşaat sektörünün hâlihazırda yaşadığı darboğazın devam ettiğine işaret etti. Rapora göre beklenti düzeyinin de istenilen seviyeden uzak olduğu görüldü.

Faiz indirimi sonrasında kıpırdanmanın devam etmesini bekleniyor

Hazır Beton Endeksi 2019 Haziran Ayı Raporu’nun sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Faaliyette son 15 ayın en yüksek endeks değeri elde edilse de faaliyetin hâlen eşik değerin altında olması istenilen düzeyden uzak olduğunun göstergesi oldu. Önceki yılın aynı dönemine göre Güven Endeksi’ndeki görece yüksek düşüş, inşaat sektörünün halihazırda yaşadığı darboğazın devam ettiğine işaret etti. dedi.

Önce ekonominin canlanması gerekmekte

Grafik-2: Endeks Değerlerindeki Değişim (Önceki Yılın Aynı Ayına Göre, %)

Ekonomik gelişmeleri değerlendiren Yavuz Işık, “Geride bıraktığımız temmuz ayındaki faiz indirimi sonrasında konut satışlarında ve inşaat sektöründe hareketlilik yaşanacaktır. Enflasyonda kalıcı olarak elde edilecek başarı ile paralel olarak faiz indiriminin devam etmesi yalnızca inşaatta değil aynı zamanda ekonominin genelinde bir hareketlilik için şarttır. İstihdam artışı, vergi tahsilatı gibi diğer ekonomik göstergelerin iyileşmesi için önce ekonominin canlanması gerekmektedir. Temmuz ayında inşaat faaliyetlerindeki kıpırdanmanın faiz indirimi sonrasında devam etmesini bekliyoruz. ” dedi.

Yazarın değerlendirmesi

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren kişiler, firmalar ve bazı bankalar ile yaptığım görüşmeler neticesinde faiz indirimi ile sektörün hareketlendiği, tabir yerinde ise yaprak kıpırdamaya başladı. Ancak bu hareketliliğe çok fazla güvenilmemesi gerektiği, önemli olan kısa vadeli çözümlerin yerine uzun vadeli çözümler üretmek olduğuna değinildi.

 

Hazır Beton Endeksi 2019 Temmuz Ayı Raporu” THBB resmi sitesinde‘de yayınlanmış olup haberin içeriği bu bu rapordan faydalanılarak hazırlanmıştır.

Konu hakkındaki görüş, öneri ve eleştirilerinizi yorum kısmına yapabilirsiniz. Dilerseniz bana mail ile de ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

Yazar: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com