Ekimde inşaat maliyet endeksi artışı yıllık yüzde 4,27 oldu!

2019 yılı Ekimde inşaat maliyet endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,27 oranında arttı. Yıllık Enflasyona göre düşük seyreden bu oran, konut satış rakamlarını etkileyecek mi?

Ekimde İnşaat Maliyet Endeksi aylık yüzde 0,07 arttı

Sektörel bazda 2019 yılı Ekimde inşaat maliyet endeksi, bir önceki ay olan Eylüle göre yüzde 0,10 oranında arttı. İME Ekim itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,27 oranında arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)‘nun açıklamasına göre, bir önceki aya göre;

  • malzeme endeksi yüzde 0,40 düşerken,
  • işçilik endeksi yüzde 1,09 oranında arttı.

Bunun yanında bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 3,43 düşerken, işçilik endeksi  yüzde 25,38 oranında artış gösterdi.

Bina inşaatı maliyet endeksi aylık yüzde 0,1 arttı

Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 0,10, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,53 oranında arttı.

Bir önceki aya göre;

  • malzeme endeksi yüzde 0,32 düşerken,
  • işçilik endeksi yüzde 0,98 arttı.

Bunun yanında, bir önceki yılın aynı ayına göre; malzeme endeksi yüzde 2,03 düşerken, işçilik endeksi yüzde 25,52 oranında artış gösterdi.

Bina dışı yapılar için İnşaat maliyet endeksi aylık yüzde 0,03 oranında düştü

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 0,03 oranında düşerken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,22 oranında artmış oldu. Bir önceki aya göre;

  • malzeme endeksi yüzde 0,68 düşerken,
  • işçilik endeksi yüzde 1,50 oranında arttı.

Bunun yanında, bir önceki yılın aynı ayına göre; malzeme endeksi yüzde 7,75 düşerken, işçilik endeksi  yüzde 24,87 oranında artış gösterdi.

Editörün ‘Ekimde İnşaat Maliyet Endeksi’ Değerlendirmesi

TÜİK 2019 yılı Ekim ayı İnşaat Maliyet Endeksi verilerine bakıldığında, inşaat maliyeti artışının, yıllık bazda, yılbaşından beri yüzde 27,54’ten yüzde 4,27 oranına kadar düştüğünü görüyoruz.

Ağustos ayı başından beri TCMB Para Politikası Kurulu (PPK)’nun politika faizinde üstüste faiz indirimine gitmesi ile başta Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank olmak üzere tüm bankaların konut, araç ve ihtiyaç için kredi indirimi devam ediyor.

Yine Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Türkiye genelinde 2019 yılı Kasım ayında satılan konut sayısı yüzde 54,4 oranında artışla 138 bin 372 adet oldu.

Ancak satışlara baktığımız zaman, sıfır daire fiyatları inşaat maliyetleri yüzünden belli bir rakamın altına inemediği için alıcılar nezdinde hala yüksek kalıyor. Bundan dolayı vatandaş daha ziyade fiyatını uygun bulduğu mevcut ikinci el konutlardan alımı tercih ediyor.

Uzmanlara göre, uzun zamandır alım için fırsat kollayanlar kredilerin düşük seyretmesi ile ev satın almaya devam edecekler.

Sanırım bu durum, mevcut yapı stoğunun belli bir seviyeye kadar inip, arzın talebi karşılama oranının iyice düşmesine kadar devam edecek.

Ardından da sektör aktörleri yeni projeler için harekete geçecekler.

Kaynak;  http://tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=30819

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

www.mithatguney.com

#mithatgüney @mithatgny

Bu haber, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.