İnşaat Sektöründe Uyuşmazlıkların Çözümünde Tercih “İSTANBUL TAHKİM MERKEZİ”

ISTAC ile TÜRKİNŞA Sendikası arasında İstanbul Tahkim Merkezi Başkanı Prof.Dr Ziya AKINCI  ile Sendikamız Genel Başkanı Ahmet ÇANGA, Genel Başkan Vekili Servet ARSLAN, Yönetim Kurulu üyeleri  Tevhit Şevket TAVŞANOĞLU,  İsmail ÖZKAN ve Genel Sekreter  Av. Faruk KÜÇÜK’ ün katıldığı çalışma toplantısı yapılmıştır.

Toplantıda; 2018 yılından itibaren 4735 sayılı kanun kapsamındaki yapım sözleşmelerinde uygulanması idarelerin tercihine bırakılmıştır.Uzun süredir inşaat sektörün beklediği bu düzenleme  yargının, uzmanlık gereken özel alanda ağır bir iş yükünden kurtulmasını sağlayacaktır.Aynı zamanda müteahhitlerimizin hak ihlallerinin tespiti yıllar sürerken yasal düzenleme ile süreç aylara indirgenerek mağduriyetler kısa süre içinde giderilecektir.

Sendikamız, şimdilik idarelerin tercihine bırakılan tahkim hakkının yasal zorunluluk haline getirilmesi için kamu kurumları ile yoğun iletişime geçerek sürecin hızlandırılması çalışmalarına başlamıştır. Tahkimde çözüm ortağımız ”İstanbul Tahkim Merkezi” ile sektör kamuoyunu bilgilendirme, farkındalık yaratma ve kamu kurumlarına fayda analizlerini sunma çalışmalarına başlamıştır.

Gelişmeler Sendikamız tarafından sektörümüz ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Saygılarımızla…