İnşaat Sektöründe Ciro Düştü!

İnşaat Sektöründe Ciro Düştü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı Ciro Endekslerini açıkladı. Sektörler arasında en fazla düşüş İnşaat sektörü cirolarında yaşanırken, en fazla artış ticaret sektörü cirosunda gerçekleşti. 

Toplam ciro %4,8 artarken inşaat sektöründe ciro düştü. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2019 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,8 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre %2,8 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro yıllık değişim oranı, Eylül 2019

Ciro düştü
http://www.tuik.gov.tr/

 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro aylık değişim oranı, Eylül 2019

ciro düştü
http://www.tuik.gov.tr/

İnşaat sektöründe ciro %16,1 azaldı

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2019 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %16,1 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre %1,4 azaldı.

Sanayi sektöründe ciro %1,7 azaldı

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, 2019 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,7 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya göre %1,7 arttı.

Ticaret sektöründe ciro %11,8 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, 2019 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %11,8 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise bir önceki aya göre %4,7 arttı.

Hizmet sektöründe ciro %7,7 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi, 2019 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,

7 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi ise bir önceki aya göre %0,8 arttı.

Ciro endeksleri ve değişim oranları, Eylül 2019:

ciro düştü
http://www.tuik.gov.tr/

Ciro Endeksleri, Eylül 2019 adlı istatistikler 15 Kasım 2019 tarihinde http://www.tuik.gov.tr/ sitesinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-mail: nihalgezer11@gmail.com