İnşaat Sektörü Darboğazdan Çıkıyor mu?

Türkiye’de inşaat sektörünün ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri gösteren Hazır Beton Endeksi’nin Ağustos ayı verileri Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından açıklandı.

İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra hızlı bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biri olmaktadır. Peki, bu verilere göre inşaat sektörünün darboğazdan çıktığını söyleyebilir miyiz?

THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2019 Ağustos Ayı Raporu’nu açıkladı. İnşaat faaliyetlerinde hareketlilik yaşanıyor olsa da bu seviye olması gereken düzeyin yine altında kaldı. Sektöre olan güvenin halen sağlanamadığı, ancak beklentinin arttığı söylenebilir.

Grafik 1: Endeks Değerleri (Kaynak: THBB)

Yayınlanan rapora göre, güven hariç diğer üç endeks de önceki yılın aynı dönemine göre artış sergiledi. Özellikle Güven Endeksi’ndeki sınırlı da olsa düşüş, inşaat sektörünün hâlihazırda yaşadığı darboğazın ortadan kalkmadığına işaret etti. Geçen yılın aynı ayına kıyasla geride bıraktığımız ağustos ayında faaliyette bir kıpırdanma görünmekte ancak bu hareketin yeterli olmadığı anlaşılmaktadır.

“Ekonomide güven ortamı tesis edildikçe ekonomik aktivitenin hızı artacaktır”

Hazır Beton Endeksi 2019 Ağustos Ayı Raporu’nun sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Sektör oyuncuları hâlen inşaat sektörü özelinde güven sorunu yaşamaya devam etmektedir. Geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla geride bıraktığımız ağustos ayında faaliyette bir kıpırdanma görünmekte ancak bu hareketin yeterli olmadığı anlaşılmaktadır. İnşaat sektöründeki zayıf görünüm on altıncı ayını geride bırakmıştır.” dedi.

Grafik-2: Endeks Değerlerindeki Değişim (Önceki Yılın Aynı Ayına Göre, %) (Kaynak: THBB)

İnşaat sektörünün canlanması için önerilerde bulunan Yavuz Işık, “İkinci çeyrek büyümesinde inşaat sektörünün ciddi oranda daraldığını net bir şekilde gördük. Bu gidişin tersine dönmesi için, temmuz ayında Merkez Bankasının 425 baz puanlık faiz indirimi sonrasında bu ayki 325 baz puanlık indirimin de bankacılık kesimine yansıması gerekmektedir. Yalnızca kamu bankaları üzerinden değil aynı zamanda özel sektör bankalarının da elini taşın altına koyması, faiz indirim kararlarını kendi rakamlarına yansıtmaları gerekmektedir. İnşaat sektörünün geleceği açısından düşük faiz olmazsa olmazdır. Bunun yanında son rakamlarda hem tüketici hem de piyasa oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin yükseldiğini görüyoruz. Henüz istenilen seviyede olmasak da ekonomide güven ortamı tesis edildikçe başta inşaat olmak üzere ekonomik aktivitenin hızı artacaktır.” dedi.

Sektörün darboğazdan çıkışının kredi oranlarının düşürülmesi ile aşılması çok doğru bir çözüm yolu değildir. Halihazırda borçlu olan tüketicilerin daha da borçlanması ile ekonomik sıkıntıların artacağı kısa vadeli bir çözümün yerine devamlılığı olan ve uzun vadeli çözümler araştırılmalıdır. Üretim desteklenmeli, aksi halde şuan içinde bulunulan durumun daha da kötüsüne hazırlanmamız gerekecektir. Yani, darboğazdan henüz çıkacak gelişmeler gerçekleşmemiştir.

Hazır Beton Endeksi 2019 Ağustos Ayı Raporu” THBB resmi sitesinde‘de yayınlanmış olup haberin içeriği bu bu rapordan faydalanılarak hazırlanmıştır.

Konu hakkındaki görüş, öneri ve eleştirilerinizi yorum kısmına yapabilirsiniz. Dilerseniz bana mail ile de ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

Yazar: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com