Fiyat Farkı Verilmeyen İşlerde Müteahhitler Mağdur

Fiyat Farkı Verilmeyen İşlerde Müteahhitler Mağdur

Kamu müteahhitleri yayınlanan fiyat farkı ve tasfiye kararnamesi doğrultusunda fiyat farkını alamadıkları gibi tasfiye haklarını da kullanamıyor.

Kamu müteahhitleri, fiyat farkı ve 18.01.2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Tasfiye Kararnamesi mağduriyetlerini sık sık dile getiriyor.

Bir anda yükselen döviz kuru nedeni ile inşaat maliyetlerinde yaşanan rekor artışla mağdur olan kamu müteahhitleri iflasın eşiğinde olduklarını dile getiriyorlar.

Hem Fiyat Farkı Kararnamesi Çıkmadı Hem De Tasfiye Kararnamesi Uygulanmadı! 

Konu hakkında açıklama yapan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu “Kararname 18 Ocak’ta çıktı. 18 Mart’ta son başvurular yapıldı. Biz birlik olarak kararname çıktığından beri tasfiye ve fiyat farkı kararnamesi çıksın istedik. Çünkü firmalar artık bu fiyatlarla çalışmaz durumda.

Sonuçta devlet de bir bütçe kısıtlamasına gitmek zorunda. Eğer bu iş bana lazım yada belli bir orana gelmiş bunu yaptırmalıyım diyorsa o zaman tasfiye etmezsiniz ancak yeni bir fiyat verirsiniz ki firma devam etsin. Firmanın bitirmesi için zarara katlanması gerekecek. Ancak imkanı yoksa firma ne yapacak” diye konuştu.

Müteahhitler Yanlış Yönlendirildi 

Çıkarılan tasfiye kararnamesine güvenerek pek çok müteahhitin şantiyelerde çalışmayı durdurduğunu belirten Tellioğlu “Çünkü müteahhitler bu başvuruyu yaptıktan sonra nasıl olsa işleri tasfiye edeceğim diyerek, işleri durduruyor. Durdurunca da vinci söküyor, konteynerlarını satıyor. Kimisi çıkardığı işçisine tazminat ödüyor. O şekilde şantiyeden çıkıyor. Ancak bu sefer bakanlık bir karar vermediği gibi işi zamanında tamamlamadığı için firma hakkında cezai işlem başlatıyor.

Burada insanlar bilerek yada bilinmeyerek yanlış yönlendirilmiş oldu. Dolayısıyla zararları bir iken iki oldu. Şu anda sizin tasviyenizi onaylamıyorum işe devam edin dediklerinde geçen süre nedeniyle bu insanların iş yapma kapasiteleri boşaltılan şantiyeler nedeniyle 3 ay öncesine göre yüzde 60 iken, şimdi bunu yüzde 30’a düşmüş oldu. Böylece öncesinde bitirilecek bir iş, iyice olmaza sokuldu” dedi.

Fiyat Farkı Verilmeyen İşlerde Müteahhitler Mağdur başlıklı haber emlak365 haber sitesinden alınmıştır.

Düzenleyen;  İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaport @ismaileness