Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’deki Faaliyetlerini 2019 Sonuna Kadar Durdurdu!

Türkiye’nin Doğu Akdeniz yaptığı kazı çalışmaları nedeniyle bir süredir bölgede tansiyon yüksekti ve Avrupa’dan gelen sembolik bir misilleme kararı ile Türkiye’ye en fazla kredi veren Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’ye kredi vermeyi yıl sonuna kadar durdurduğunu açıkladı.

Avrupa Yatırım Bankası ‘nın aldığı bu karar, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz aramak için yaptığı çalışmalar nedeniyle alınmıştır. Aldığı karar doğrultusunda, devlet ile bağlantılı kurumlara sağladığı finansman desteğini yıl sonuna kadar durdurdu.

Kısıtlayıcı bir yaklaşım benimsenecek!

EIB sözcüsü Reuters’a yaptığı açıklamada,

“Avrupa Birliği’nin bankası olarak EIB (Avrupa) Komisyonu’nun tavsiyelerini takip edecek ve yılın geri kalanında yeni borç verme faaliyetlerini onay için yönetim kuruluna sunma konusunda kısıtlayıcı bir yaklaşım benimseyecek”

dedi. Buna ilave olarak,

“Bankanın Türkiye’deki borç verme faaliyetlerinin stratejik yönelimlerinin bu yıl içinde gözden geçirilmesi planlanıyor.”

dedi.

EIB, Türkiye’ye en çok kredi veren kurum

Reuters web sitesinde yapılan habere göre, EIB, ortalama olarak 1,3 milyar Euro’luk parasal desteği ile Türkiye’ye en çok kredi veren yabancı kurum konumunda olmaktadır. Alınan bu karar ile özel sektör projelerinin de etkileneceği düşünülmektedir. Çünkü, Türkiye’nin EIB onayında 350 milyon Euro’luk bir kredi tutarı bulunuyor ve bu kredinin de yıl sonuna kadar verilmeyeceği tahmin ediliyor.

Kıbrıs’taki sondaj fon kesintisinden etkilenmeyecek!

Türkiye’deki yetkililerin yaptığı açıklamaya göre alınan bu karar Kıbrıs’taki sondaj çalışmalarını etkilemeyeceği yönünde olmaktadır.

Anlaşmazlık, adanın Kıbrıslı Rumlar arasında bölünmesiyle bağlantılı olarak Türkiye ve Kıbrıs’ın bölgesel suları ile örtüşen iddialarından kaynaklanıyor. Ankara, uluslararası alanda tanınan Kıbrıs hükümetinin diğer Akdeniz ülkeleriyle deniz ekonomik bölgeleri üzerine yapmış olduğu anlaşmaları reddetti.

 

“EIB to halt Turkey government-linked lending till year-end” başlıklı haber Reuters sitesinde yayınlanmıştır.

Yazar: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com