27 Ağustos Pazar, 2017 02:02 SEKTÖREL 244

Yeni Bir İmar Affı Yapılacak Mı? Af Yapılırsa Neleri Kapsayacak?

Dolaylı imar affı mı yapılacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüme ilişkin açıklamalarda bulundu. Özhaseki, İstanbul’daki 4,7 milyon konuttan 600 bininin direkt riskli olduğunu ve en kısa sürede yenilenmesi gerektiğini söyledi. Özhaseki’ye gündemlerinde imar affı olup olmadığı da soruldu. Bakan Özhasekii “İmar affı gelmez. Ancak sıkıntıda olan, oturduğu eve elektrik, su bağlatamayanların sıkıntısını çözecek bir takım çözümler önümüzdeki dönemde geliyor.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da bin konutluk yere 2 bin konut imarı veriyorlar

Bakan özhaseki, halihazırda süren kentsel dönüşüm çalışmalarını da eleştirdi. “Bizim yaptığımız hesaplarda, İstanbul’da dönüşümü yanlış yapıyorlar. Bin konutluk yere, 2 bin konutluk veriyorlar.” diyen Özhaseki, “Şimdi ben Fikirtepe’de uğraşıyorum, Esenler’de uğraşıyorum.” ifadelerini kullandı.

Adalar’ın yeni imar planı

İstanbul’un Adaları’nda aşırı nüfus yoğunluğuna neden olacağı gerekçesiyle eleştirilen imar planları ilgili de değerlendirmelerde bulunan Özhaseki, “İlk defa duyuyorum bunları. En titizlendiğim konu birisi yeşil alanı konuta çevirmek istiyorsa benden geçirmesi mümkün değil. Belediye başkanlığımda da yapmadım böyle bir şey.” dedi.

 

İnş. Müh. (stu) Onur Serkan KAYA


SON EKLENENLER

TÜRKİYE RESMİ SEKTÖR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRK İNŞA)

Bağlar Cad. No: 234/6 Çankaya/Ankara

TELEFON: 0312 419 57 94-95 E-MAIL: info@turkinsa.org.tr

}