06 Şubat Salı, 2018 15:03 SEKTÖREL 255

Torba Tasarı İle İnşaat Sektörüne Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Ekonominin canlanması ve çarkların daha hızlı dönmesi için hazırlanan ve Meclis’e sevk edilen torba tasarıda inşaat sektörüne yönelik birçok yeni düzenleme bulunuyor.

Torba tasarıda konut üreticisi ve alıcısı için yeni birçok düzenleme bulunuyor. Görüşlerine başvurduğumuz müteahhitler genel olarak tasarıya giren maddeleri sektörün canlandırılması açısından sevindirici buldu. Sektör temsilcilerinin kafasında en çok soru işaretleri oluştıran madde ise “Evde çatı ve cepheye kurulu yenilenebilir enerji tesislerinden üretilen elektriğin, tedarik şirketlerine satışından elde edilecek gelirin gelir vergisi ve KDV’den muafiyeti” oldu. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, teşviklerin güzel olduğunu ancak mevzuatın azalması gerektiğini aktardı.

 

 

Durbakayım, “Mevcut mevzuat şu an için projelerde güneş enerjisinden yararlanmayı çok da kolay kılmıyor. Birçok onay prosedürü var. Oysa eski yapılarda bir apartman yöneticisinin yeni projelerde de bizim bir dilekçeyle güneş enerjisi üretebilmemizin önü açılmalı” dedi. Durbakayım, sistemin sağlıklı olarak işleyebilmesi için çatıların da güneş paneli kurulumuna uyumlu olması gerektiğini söyledi.

Yerli üretimi özendirir

 

 

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yethin Türkiye'nin güneş cenneti bir ülke olduğunu buna karşın güneşten enerji üretemediğini kaydetti. Güneş enerjisinden yararlanmayı cazip kılacak her türlü teşviki desteklediklerini belirten Yegin, ''Güneş enerjisinin daha fazla kullanılması ülkenin enerjide dışa bağımlılığını azaltır. Kentsel dönüşümde yerli malı kullanımında teşvik var'' dedi. 

 

Kaynak : Torba Tasarı İle İnşaat Sektörüne Yeni Düzenlemeler Geliyor!SON EKLENENLER

TÜRKİYE RESMİ SEKTÖR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRK İNŞA)

Bağlar Cad. No: 234/6 Çankaya/Ankara

TELEFON: 0312 419 57 94-95 E-MAIL: info@turkinsa.org.tr