07 Ağustos Salı, 2018 22:10 SEKTÖREL 338
Editör: İnş. Müh. Onur Serkan KAYA İletişim: mail@onurserkankaya.com

Tasarruf İçin İlk Adım Geldi İhaleler Durduruldu!

Hükümetin, kamu yatırımlarına yönelik sert bir önlem aldığı öğrenildi. Dünya’nın edindiği bilgilere göre, ihalesi yapılmış ama başlanılmamış, ihale aşamasında ve henüz ihalesine çıkılmamış yapım, onarım ve büyük onarım işlerinin durdurulmasına yönelik talimatın ilgili bakanlık ve kurumlara gönderildi.

Başta yüksek bedelli Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere kapsama giren ihalelerin durdurulmasıyla, karayolları ve sulama işleri gibi önemli sayılabilecek çok sayıda ihale durmuş oldu. Hükümet, mevcut ödeneği olan ve önceki yıllarda ihale edilmiş işlere yönelik herhangi bir kısıtlama yapmadı.

Konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar durdurulan ihalelerin tamamına yönelik veri olmamakla birlikte, ihale bedellerinin 15 milyar TL’ye kadar çıkabileceği tahminini yaptılar. Bu tutarın ihale bedeli olduğu, bütçe açısından yılın kalanındaki tasarruf miktarının daha düşük seviyede kalabileceği vurgulandı.

ÖNCELİKLENDİRME YAPILACAK
Kamunun, 2019 bütçesi çerçevesinde hem devam eden ve ihaleye çıkılacak yapım işlerine yönelik bir önceliklendirme yapacağı daha önce açıklanmıştı. Geçmişte yapılan önceliklendirmelerde, stratejik önem verilen projeler ile yapımı tamamlanma aşamasına yakın işlere ödenekler hızlandırılmış, diğerlerinin ödenekleri kısılmış ya da durdurulmuştu.

ALBAYRAK: YÜZDE 30 TASARRUF SAĞLANACAK
Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak da bugün katıldığı yayında önümüzdeki dönem için diğer bakanlıklarla tasarruf konusunda görüş birliğine varıldığını açıklamıştı. Bakan Albayrak, sadece kamudan yüzde 30’a varan tasarruf sağlanacağını söyledi.

 

Kaynak : Tasarruf İçin İlk Adım Geldi İhaleler Durduruldu!SON EKLENENLER

TÜRKİYE RESMİ SEKTÖR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRK İNŞA)

Bağlar Cad. No: 234/6 Çankaya/Ankara

TELEFON: 0312 419 57 94-95 E-MAIL: info@turkinsa.org.tr