03 Ağustos Perşembe, 2017 22:10 SEKTÖREL 1429

Şantiye Şefleri Artık Ruhsata ve İskana İmza Atmayacak!

28 Temmuz tarihli bakanlar kurulu kararıyla Resmi Gazetede yayımlanan Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Yönetmeliği’yle birlikte şantiye şefleri ruhsata ve iskana imza atmayacak.

Bildiğiniz üzere son dönemlerde yapı, şehircilik, imar ve ruhsatlara ilişkin sürekli bir yenilik söz konusu.Yeni otopark yönetmeliğinin kapılarını aralayan 2017 yeni otopark yönetmeliği taslağı kurumların görüşüne açılmıştı.Ondan daha önce Temmuz ayının başlarında 2017 yılı 10. ayından itibaren yürürlüğe girecek olan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği yayımlanmıştı.

Bu yeni yönetmelikler Bakanlar Kurulu kararıyla Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi ve bir kısmı da girecek.

Şimdi ise 28 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlanan kararname ile Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Yönetmeliği‘ nde değişiklik yapılması gündeme geldi.Hatta resmi gazete üzerinden yayımlanan maddeler yürürlüğe girdi bile.

Şantiye şeflerinin iskan imzasının kaldırılması mesleği zedeleyebilir

Bu yönetmelik temel olarak inşaat işlerinde çalışacak ustaların yetki belgesi almadan çalışamayacağına yönelik kısıtlamaları ve maddeleri listeliyor.Diğer taraftan şantiye şefleri ile yapı müteahhitlerinin yapı ruhsatına imza atması zorunluluğunu da ortadan kaldırıyordu.

Peki ruhsata, iskana imza atmayacak olan şantiye şefi ve yapı müteahhiti sürece ilişkin ne gibi avantajları sağlayacak?.Bu konuyla ilgili özellikle sosyal medya üzerinde ilginç diyaloglar yaşanmakta.

Uzmanların ve sektör temsilcilerinin ortak görüşü mesleği zedeleyebileceği ve yerinde yapılan uygulamalar noktasında denetimin sadece yapı denetim firmalarını güçlendireceği öngörülüyor.

İHA’nın haberinde yer alan ropörtajda konuşan Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANTMÜTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş konuyla ilgili aşağıdaki açıklamaları yaptı;

”Değişiklik ile şantiye şefinin yapı ruhsatı ile yapı kullanma izin belgesini imzalama zorunluluğu kalmadı. Bu yeni yönetmelikle, yapı üretim faaliyetinde, teknik hizmet payı ciddi biçimde arttırılmış olacak, sorumluluğun Yapı Denetimlerde olduğu belirginleşecek, prosedür azalacak ve mevcut müteahhitlik sistemi yatırımcı, organizatör kimliği ile korunmuş ve geliştirilmiş olacaktır.”

 

İnş. Müh. (stu) Onur Serkan KAYA


SON EKLENENLER

TÜRKİYE RESMİ SEKTÖR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRK İNŞA)

Bağlar Cad. No: 234/6 Çankaya/Ankara

TELEFON: 0312 419 57 94-95 E-MAIL: info@turkinsa.org.tr

}