11 Ağustos Cuma, 2017 02:02 SEKTÖREL 258

İstanbul’da 100 Bin Konutluk Büyük Kentsel Dönüşüm Bu Yıl Başlayacak

İlk etapta yaklaşık 100 bin konutun dönüşeceği “Büyük İstanbul dönüşümü” projesi ile yeni bir İstanbul kurulacak. Yeni İstanbul, Esenler-Avcılar arasındaki  rezerv alana yapılacak.

Sıfır faizli kentsel dönüşüm kredisi geliyor

Ülke genelinde deprem riski yüksek olan illerden başlanarak 1 yılda 500 bin konutun dönüşümü tamamlanacak. Türkiye’de başlatılacak yeni kentsel dönüşüm atağı için sıfır faizli özel kredi paketi oluşturulacak. Dönüşümde yerli inşaat malzemesi kullanan müteahhitler de teşvikten yararlanacak.

İstanbul’da 8 milyon metrekare rezerv alan belirlendi

‘Büyük İstanbul Dönüşümü’ olarak tanımlanan kentsel yatırım dizisi için Esenler, Bağcılar, Çekmece, Avcılar arasında 8 milyon metrekare rezerv alan belirlendi. Bu alanda 100 bin konutluk ‘Yeni İstanbul’ kurulacak. Çürük binasının yıkılması için dönüşüme ‘evet’ diyenlere bu yeni kent merkezinde daire verilecek. Kentsel dönüşüm yasasındaki tıkanıklar giderilecek. TOKİ, KİPTAŞ ve Emlak Konut’un daha etkin olduğu, belediyelerle koordineli, finansman paketi belirlenmiş yeni bir modele geçecek.

20 milyarlık kredi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 5 milyar liralık başlangıç kredi paketi hazırladı. Paket, Dünya Bankası, Avrupa İmar Kalkınma Bankası fonları ve diğer gelirlerle 20 milyar liraya kadar ulaşacak. Yeni kentsel dönüşüm planı ile yaklaşık 200 milyar liralık ekonomik canlılık yaratılması hedefleniyor.

 

İnş. Müh. (stu) Onur Serkan KAYA


SON EKLENENLER

TÜRKİYE RESMİ SEKTÖR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRK İNŞA)

Bağlar Cad. No: 234/6 Çankaya/Ankara

TELEFON: 0312 419 57 94-95 E-MAIL: info@turkinsa.org.tr

}