22 Haziran Perşembe, 2017 00:12 SEKTÖREL 318

Afet Toplanma Yerleri İmara Açılmamalı!

İzmir Karaburun açıklarında 12 Haziran’da meydana gelen deprem akıllara depremde ya da herhangi bir afet olayında vatandaşların nerede toplanacağı sorusunu getirdi.
İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Genel Sekreteri Hüseyin Kuzu, İzmir’in afet toplanma merkezlerinin yeterlilik oranının diğer büyük illere göre daha iyi ama yeterli olmadığını kaydetti. Kuzu , “İzmir ilindeki 11 merkez ilçede yaptığımız çalışmaların neticesinde ilk söyleyeceğimiz öneriler şunlardır; Mevcut toplanma alanlarının bir kısmı imara açılmış veya başka nedenlerle kullanılamaz hale gelmiştir. Bunun önüne mutlaka geçilmeli ve bu yerler mutlaka kamunun yeşil alanı veya parkı olmalıdır” dedi.
İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Üyesi Abdullah İncir önderliğinde oluşturulan komisyon, 2006-2012 yılları arasında afet toplanma merkezleri ile ilgili İzmir’in 11 ilçesinde çalışma yaptı. Çalışmada toplanma yerlerinin diğer illere göre daha yetebilir olduğu tespit edildi.
Konu ile bilgi veren İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Genel Sekreteri Hüseyin Kuzu, bazı ilçelerde azalma olmasına rağmen genel olarak bir artışın olduğunu kaydetti.
“Azalmalar tespit ettik”
Kuzu, “Afet toplanma merkezlerinde en büyük artış, Buca ve Karabağlar ilçelerinde görülüyor. En büyük azalma ise Bornova ve Narlıdere’de gerçekleşmiş. 2006 yılında Buca’da 8 toplanma yeri varken bu sayı 2012 yılında 26’ya çıktı. Karabağlar ’da ise 2006 yılında 14 olan afet toplanma merkezi sayısı 32’ye çıktı. Konak’ta 21 olan sayıda bir artış yaşanmazken, Güzelbahçe ve Gaziemir’de de artış görülmüyor. Bornova ve Narlıdere’de ise 5 afet toplanma merkezinin eksildiğini tespit ettik” dedi.
Afet toplanma yerleri ile ilgili en büyük sıkıntının, bazılarının özel arazi olması nedeniyle imara açılması olduğunu belirten Kuzu, “Afet toplanma yerlerinin bir kısmı özel arazi olması nedeniyle imara açılmış durumda ve yeni alan belirlenmemiş. Biz araştırmalarımızda vatandaşın afet toplanma yerlerini iyi bilmediğini tespit ettik. Mahallelerde yeterince örgütlenme yok. İnsanlar nereye toplanacağını bilmiyor” dedi.
“Muhtarlara iş düşüyor”
Kriz yönetimlerinin bütünlük içinde olması gerektiğini aktaran Kuzu, “Afet toplanma alanlarının imar planlarına işlenmiş olması gerekiyor. Eğer bir afet toplanma alanı imara işlenmiş ise hemen o bölgeye yakın başka bir yerde bir afet toplanma alanı oluşturulmalı. Afet toplanma yerleri kamu alanlarında ya da yeşil alanlarda olursa daha doğru olur. Afet toplanma yerlerinde en büyük eksiklik engelli erişim noktaları. Odamızın önerisi, afet toplanma alanlarının muhtarlıklarda liste olarak asılması. Mahallelerde afet gönüllüleri oluşturulmalı. Odamız Bornova Belediyesi ile ortak çalışma yaparak afet gönüllüleri oluşturdu. Gaziosmanpaşa ve Atatürk Mahallesi’nde eğitimler tamamladı. Gönüllü vatandaşların yanında belediye çalışanlarına da eğitim verilerek deprem gibi olası afet durumlarında yapılması gerekenler belirlendi. Temel afet bilinci, ilk yardım, acil durum ve koordinasyon gibi konularda verilen eğitimlerin ilçe sınırları içinde bulunan 45 mahallede de yapılmasını planlanıyoruz” dedi.
“Japonya örnek olsun”
İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Üyesi Abdullah İncir ise afet toplanma yerlerinin öneminin tartışılmaz olduğunu belirterek, “ Şu anda birinci derecede deprem bölgesi olan İstanbul, İzmir gibi şehirlerde mutlaka mevcut toplanma yerlerini korumalı, yenilerini ilave etmeliyiz. Japonya örneğinde olduğu gibi afet toplanma yerlerinin kapalı alanlarda yani okullarda resmi, kurumlarda planlanması ve uygulanmasıdır. 11 ilçede yaptığımız çalışmaların sonucunda, can ve mal kayıplarını en aza indirecek önerilerimiz şunlar: Mevcut toplanma alanlarının bir kısmı imara açılmış veya başka nedenlerle kullanılamaz hale gelmiştir. Bunun önüne mutlaka geçilmeli ve bu yerler mutlaka kamunun yeşil alanı veya parkı olmalıdır. Özellikle nüfusun yoğun olduğu yerlerde toplanma yerlerinin alan olarak yetersiz olduğu saptanmıştır. Bu alanlara ilaveten yeni yerler eklenmelidir. Altyapı çalışmaları, elektrik, su, tuvalet, yaya yolları, saha tavsiyesi genel olarak yetersizdir. Uygun hale getirilmelidir. Toplanma yerlerinin çoğunluğunda engelli erişimi ve WC yetersizdir. Bunlar uygun hale getirilmelidir. Toplanma alanlarında mahalle bazında ilk yardım için gerekli malzemeler eksiktir. Bu malzemeleri içinde koruyan konteynerler alanlarda hazır bulundurulmalıdır” diye konuştu.SON EKLENENLER

TÜRKİYE RESMİ SEKTÖR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRK İNŞA)

Bağlar Cad. No: 234/6 Çankaya/Ankara

TELEFON: 0312 419 57 94-95 E-MAIL: info@turkinsa.org.tr

}