16 Haziran Cuma, 2017 03:03 İHALE 471

Toki’nin Yapacağı Karşıyaka Stadı İhaleye Çıktı!

Yeni Karşıyaka Stadyumu 15 bin seyirci kapasiteli olacak

Seyirci kapasitesi 15.000 kişi olan stadyumun, kuzey, güney ve doğu yönünde seyirci girişleri yer alırken, batı yönü sporcu, basın, vip, protokol ve loca girişleri için ayrıldı. Stadyumda 26 adet loca yer alacak.

Zemin katta mağazalar yer alacak

Projede kuzey, güney, batı ve misafir tribün seyircileri için bir toplanma alanı oluşturuldu ve bu alan zemin kattaki mağazalar ile desteklendi. Stadyumda seyirci kapasitesi açısından yeterli sayıda wc, revir, mescit, büfe ve engelli girişi bulunacak. Sporcular için 4 adet soyunma odası, hakem odaları, teknik direktör odaları, revir alanları planlandı.

Yeni Karşıyaka Stadyumu sürekli yaşayan bir bina olacak

Projenin şekillendirilmesinde, İzmir’in kentsel dinamikleri baz alındı. Stadyum insanlar tarafından sürekli yaşanan bir mekân haline getirilebilmesi için güney yönündeki sosyal alanlarla bir arada düşünülerek tasarlandı.

Karşıyaka’nın ana ulaşım akslarının kalbinde yer alan bu çağdaş stadın hem İzmir için hem bölge geneli için çekim merkezi olması hedeflendi.

İlk projeyi İzmir Büyükşehir durdurtmuştu

2015 yılında temelleri atılan Karşıyaka Stadyumu inşaatı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı dava sonrası durdurulmuştu. Dava düştü ancak yaklaşık 2 yıl duran çalışmalar nedeniyle ilk ihaleyi alan firma çekildi.

İkinci ihale için ön yeterlilik ihalesi geçtiğimiz aylarda yapıldı

Karşıyaka Yalı Stadyumu için ikinci ön ihale geçtiğimiz ay yapıldı. Teklifler değerlendirme aşamasındayken bu kez stadın yapımına Karşıyaka Belediyesi engeli çıktı.

Spor İl Müdürlüğü geçtiğimiz aylarda Karşıyaka Belediyesi ve Konak Belediyesi’ne Karşıyaka, Göztepe Alsancak Stat alanlarının imar planlaması düzenlemesi için müracaat bulundu. Göztepe ve Alsancak Stadları için yapılan müracaat Konak Belediyesi’nden sorunsuz olarak geçti. Ancak Karşıyaka Belediyesi, 30 Kasım 2016’da yapılan Spor İl Müdürlüğü’nün müracaatına olumsuz görüş bildirdi. Bunun üzerine Spor İl Müdürlüğü dosyayı 13 Mart 2017’de Şehircilik ve Çevre Bakanlığı’na gönderdi. Bakanlık da üç stadın planlamasını yapan şirketten, Karşıyaka Belediyesi’nin isteklerine göre projeyi gözden geçirmesini talep etti. İşler de tam bu nokta da çıkmaza girdi. Çünkü Karşıyaka Stadı’nın tüm temel işlemleri tamamlandığı için Karşıyaka Belediyesi’nin istedikleri imkansızdı. Planlamayı yapan şirket bu süreçte kendilerinin elinin kolunun bağlı olduğunu bildirdi. Karşyakalı taraftarlar belediyeyi protesto eden eylemler gerçekleştirdi.

Karşıyaka Stadı’nın ihalesi yapıldı

TOKİ bu belirsiz ortamda ihaleyi yaptı. Önümüzdeki günlerde inşa süreci yeniden başlayacak. Ancak belediyenin konuyu yargıya taşıması durumunda stadyumun inşaatı bir kere daha durabilir.


HABERE AİT RESİMLERSON EKLENENLER

TÜRKİYE RESMİ SEKTÖR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRK İNŞA)

Bağlar Cad. No: 234/6 Çankaya/Ankara

TELEFON: 0312 419 57 94-95 E-MAIL: info@turkinsa.org.tr