16 Temmuz Pazar, 2017 00:12 GÜNCEL 271

Darbeye En İyi Cevap Yatırımlar Oldu

Türkiye'nin önde gelen işadamları, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ekonomiyi çökertme planını aldıkları yatırım kararlarıyla boşa çıkardı. Türkiye, darbe girişiminin ekonomide tahribata neden olmaması için geçen yıl büyük bir mücadeleye girişti,  hükümetin ekonominin canlanması için attığı adımlara, işadamları da "Bir daha darbe olmasın, Türkiye güçlü olsun" diyerek yatırımlarıyla cevap verdi. Türkiye'nin önde gelen holdinglerinin sahipleri darbe girişiminin ve darbecilerin en çok istediği şeyin ülkenin moralinin bozulması ve ekonominin küçülmesi olduğunu bildiklerini bu nedenle de, ellerinden gelenin fazlasını yapmaya gayret ettiklerini söyledi. Darbe girişiminin ardından dünyadaki ortaklarına ve işadamlarına ülkede işlerin yürüdüğünü var gücüyle anlatan işadamları, "Hem sivil toplum örgütlerimiz, hem de bizler ayrı ayrı yurtdışındaki müşterilerimize işlerin devam ettiğini ve siparişlerin gecikmeyeceğini anlattık. Bunun da sadece kendimiz için değil, tüm Türkiye için geçerli olduğunu ilettik" mesajı verdi.

 

Cumhurbaşkanımız dik durdu, biz de onu izliyoruz

 

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, ülke olarak geçen yılın ikinci yarısından itibaren oldukça sıkıntılı günler yaşandığını belirterek, "Terör saldırılarının artmasıyla başlayan süreç 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi ile birlikte dünyada birçok ülkenin kolay kolay kaldıramayacağı süreçlerden geçmemize neden oldu. Çok sayıda şehit verdik ve birçok vatandaşımız gazi oldu. Birliğimizi, beraberliğimizi ve demokrasimizi hedef alan bu kalkışma Sayın Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ve bu süreci etkin bir şekilde yönetmesi, başta halkımız ve güvenlik güçlerimiz olmak üzere tüm Türkiye'nin bağımsızlığımıza sahip çıkması sonucunda amacına ulaşamadı" dedi. 15 Temmuz'un travmasını atlatmaya çalışırken kredi derecelendirme kuruluşlarının ülke notunu düşürdüğünü hatırlatan Zorlu, şöyle konuştu: "Ekonomi üzerinde oluşan psikolojik baskı ile karşı karşıya kaldık. İş dünyasının temsilcileri olarak bizler de bu dönemde, bir yandan vatandaş olarak üstlendiğimiz sorumlulukları yerine getirirken diğer yandan da yatırımlarımıza aralıksız devam ederek ülkemiz için katma değer üretmeyi sürdürdük. Yabancı yatırımcılara ülkemizin ekonomik ve toplumsal olarak bu süreçten güçlenerek çıkacağını anlatmak için özel olarak çaba gösterdik. Biz Zorlu Grubu olarak bu dönemde planlanmış yatırımlarımıza aynen devam ederken önümüze çıkan yatırım fırsatlarını da hiçbir tereddüt göstermeden değerlendirdik. Aradan geçen bir yılda yaklaşık 2 milyar TL civarında yatırım gerçekleştirdik."

 

Daha çok yatırım yapmaya devam

 

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, 15 Temmuz gecesinde yaşanan hain darbe girişiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla ve halkın kararlı duruşuyla son bulduğunu belirterek, "Demokrasiye karşı yapılan bu saldırıda kararlı bir duruş sergilenerek şer odaklarına karşı tek vücut olundu" dedi. Tosyalı, hükümetin her zaman yanında olduklarını ve milletin iradesinden başka bir irade tanımadıklarını söyledi. Türkiye'nin rejimine ve bağımsız bütünlüğüne karşı olan bu saldırıyı lanetlediklerini aktaran Tosyalı, "Refah seviyesini yükseltmek ve ekonomik canlılığı artırmak için Tosyalı Holding olarak elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türk milletine şükranlarımı sunarım. Demokrasimize ve geleceğimize hiç çekinmeden sahip çıkan ve bu uğurda şehit olan vatan evlatlarımızı rahmetle anıyor, milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü kutluyoruz" diye konuştu.

 

Demokrasimize sahip çıkmak en önemli görevimiz

 

Borusan Holding CEO'SU Agah Uğur, 15 Temmuz'un Türkiye açısından tarihi önemde bir dönüm noktası olduğunu söyledi. O gece sokaklara dökülen yüzbinlerce insanın, milli iradeye sadık güvenlik görevlilerini, özellikle de darbecilere direnirken yaralanan ve bir kısmı ömür boyu engelli bir yaşama mahkûm olan binlerce gazi ve yüzlerce şehidimizi rahmetle andığını söyleyen Uğur, "Büyük bir toplumsal felaketin eşiğinden, onların vatansever fedakârlığı, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm yöneticilerimizin kararlı karşı duruşu sayesinde döndük. Bu hain darbe girişimi başarılı olsaydı ülkemizin ve toplumumuzun başına gelebilecekleri düşünmek bile istemiyorum" dedi. Uğur, şöyle konuştu: "Hepimize düşen görev, demokrasimize her zaman olduğundan daha fazla sahip çıkmak; çoğulcu toplum yapımıza saygılı müreffeh bir Türkiye için daha fazla çalışmaktır."

 

Yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz

 

Yıldızlar Yatırım Holding İcra Kurulu Başkanı Hakkı Yıldız, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülke ekonomisine olan inançta herhangi bir değişiklik yaşanmadığını belirtti. Yıldız, "Ülkemize ve milletimize güvenimiz tam, birlik ve beraberlik duygumuzdan hiç şüphe etmedik. İşimizin başındayız ülkemize ve bölgemize olan sadakatimizi hiçbir güç değiştiremez" diye konuştu. Yıldızlar Yatırım Holding olarak, ülke sanayisine katma değer sağlayacak yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerinin altını çizen Yıldız, halkın demokrasinin arkasında durması sonucunda yaşanan darbe girişimini zarar görmeden atlatmayı başardıklarını, bu üzücü olayı devletin ve milletin bir daha yaşamamasını temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

 

15 Temmuz'un olmasına bir daha asla izin vermeyeceğiz

 

CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, "Böyle bir günde, darbeye karşı direniş konusunda, ilk andan itibaren, paniğe kapılmadan insanları demokrasiye sahip çıkmaları için meydana çağıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha Türkiye'ye liderlik yaptı" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı çağrının milletten karşılık bulduğunu anlatan Erem, "İş dünyasının neferleri olarak; devletimiz ve milletimizin bütün paydaşları ile 15 Temmuz şehitlerimizi unutturmamak için uyanık olmaya, geleceğimize ve demokrasimize sahip çıkmaya devam etmeliyiz. Bir daha olmasına asla izin vermeyiz" diye konuştu. Ülkede güven ve istikrarın devamına duyulan ihtiyaçtan dolayı, 16 Temmuz sabahı holding faaliyetlerine daha da hız kazandırdıklarını söyleyen Erem, "Dünyadaki yayın organlarına ilanlar verdik. Londra ve Dubai'de ofisler açtık. Yurtdışında işbirliği içinde olduğumuz kurumların hepsine, ticari hayatta sorun olmadığını anlattık" dedi.SON EKLENENLER

TÜRKİYE RESMİ SEKTÖR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRK İNŞA)

Bağlar Cad. No: 234/6 Çankaya/Ankara

TELEFON: 0312 419 57 94-95 E-MAIL: info@turkinsa.org.tr

}