04 Aralık Salı, 2018 07:07 GÜNCEL 37
Editör: İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP İletişim: mithat.gueney@gmail.com

Bodrum İlçesinde Kapatılan Derelerin Üstü Açılmalı!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Burhan Yıldız, Bodrum'da yaşanan sele ilişkin olarak yazılı bir açıklama yaptı. 

Dere yatağına villa yapmaktan vazgeçilsin

MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün Bodrum yarımadasındaki tüm dereleri düzenli olarak temizlemesi ve TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliğinin “dere yatağına villa yapmaktan vazgeçilsin” uyarısına ne rağmen, son dört beş yıldır ciddi sel yaşayan Bodrum ilçesinde yaşanan sele ilişkin olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Burhan Yıldız, yazılı bir açıklama yaptı. Yıldız,

“Bodrum’da iki hafta arayla yaşanan sel felaketlerinin şehircilik ve altyapının önemini bir kez daha hatırlattığını belirterek, yaşanan taşkınların bu kadar yıkıcı olmasındaki en önemli etkenin, Bodrum’un sık yapılaşması ve suyun doğal yataklarının kapatılması olduğu bilinmelidir.” diye belirtti.

Yıldız, “Bu olaylarda can kaybı olmamasının sevindirici olmakla birlikte, ilerleyen süreçte bu büyüklükte bir taşkının kolaylıkla can kaybına sebebiyet verebileceği bilinerek hareket edilmesi gerektiğine işaret etti ve akışa geçen su yolu, kara yolu ve binalarla kapatılırsa, şehre düşen yağışın toprakla buluşması engellenirse, su kendisine izleyebileceği bir yol bularak ve açtığı yoldan akmaktadır. Bu, doğanın kanunudur ve bunun önüne maalesef geçemeyiz. Bizler ancak suya denize ulaşabileceği yollar açabilirsek bu tip yağışları hasarsız atlatabiliriz.

Ardı ardına gelen yağışlarda, taşkın sebeplerinden birisi de toprağın suya doyması ve yer altı suyuna sızma oranının azalması sebebiyle yağan yağmurun daha yüksek oranının yüzey akışına dönüşmesidir. “ diye açıklamada bulundu.

“Kapatılan Derelerin Üstü Açılmalı” “Dereler ıslah edilmeli” 

Yağışların devam etmesi ile yeni taşkın durumları oluşabileceği düşünülerek, vatandaşlar ve yetkililer tarafından gerekli önlemlerin alınması gerektiğini aktaran Yıldız,

“Bodrum’un dar sokaklarının, taşkın yönetimi açısından zor bir mühendislik problemi oluşturmaktadır. Buna rağmen şehrin kimliğinin korunarak, doğasına uygun güvenli çözümlerin üretilebileceği bilinmelidir. Şehrin içinden geçen ve üzeri kapatılıp yerleşim yerlerinin içine hapsedilen derelerin tekrardan açılıp, ıslahlarının yapılması taşkınlara karşı uygulanabilecek en uygun çözümdür. Bu yıl, en kısa zamanda yapılması gereken ise mevcut menfez ve tünellerin kesitlerinin temizlenerek su taşıma kapasitelerini olabildiğince arttırmaktır.

Bu hususta teknik birimler olarak elimizden gelen teorik desteği vereceğimizin bilinmesini isteriz. Mühendislik çözümleri uygulamadan, bu problemin bir daha yaşanmayacağını düşünmek, ne yazık ki Bodrum’u her sene bu manzaraları görmeye mahkum edebileceğini üzülerek ifade etmek isteriz.” diye belirtti.

Kaynak; Bodrum İlçesinde Kapatılan Derelerin Üstü AçılmalıSON EKLENENLER

TÜRKİYE RESMİ SEKTÖR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRK İNŞA)

Bağlar Cad. No: 234/6 Çankaya/Ankara

TELEFON: 0312 419 57 94-95 E-MAIL: info@turkinsa.org.tr