10 Şubat Cuma, 2017 11:11 GENEL 334

TÜRKİNŞA Sendikası’ndan yeni adımlar çok konuşulacak.

Sendikanın Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Kemal Ertuğrul Sendika sertifikasyon çalışmasıyla ilgili yaptığı açıklamada “Kendi imzasının da bulunduğu bu çalışmanın büyük önem taşıdığını, detayların tamamlanması gerektiği sürece bu alanda diğer sektörlere de örnek rol model olacağını” vurgulamıştır.

TÜRKİNŞA Türkiye Resmi Sektör İnşaat Müteahhitleri İşveren Sendikasından, “Sektörün göz bebeği olan İnşaat alanında büyük önem taşıyan Sertifikasyon Projesininen başarılı şekilde, gerekli maddelerin uygulanarak mevcut talep ile hayata geçirilmesi beklenmektedir” açıklaması yapılmıştır.
Sayın Kemal Ertuğrul açıklamada;

“Müteahhitlik karnesi” yönteminin sistemi erozyona uğratmasının gerekçe gösterilerek yürürlükten kaldırıldığı anımsatılan açıklamada, “iş deneyim belgelerini” ön plana alan 4734 sayılı kanunun sektörde memnuniyetle karşılandığı, ancak kısa sayılabilecek uygulama sürecindeki revizyonlar ve iş deneyim belgelerinin disipline edilmemesinin müteahhitleri neredeyse “karne” uygulamasını arar duruma getirdiği kaydedildi.

“Benzer iş”  mevcut projeler de, yapılan uygulamalardan açığa çıkan yanlış noktalar hakka uygun olmayan çalışmalar sonucu; firma ve müteahhitlerin çalışma potansiyelini en aza indirmiştir.

Sektörün umudunu yitirdiği bu süreç için şunlar belirtilmiştir; 

“Rekabeti eşitler arasındaki raya oturtamayan değişik varyasyonlarla hormonlu büyümenin yolunu açan bu sistem yeniden ele alınarak revize edilmelidir. İnşaat sektörü özel sektör yüklenicisi kamu ve yurt dışı müteahhidi ile fenni kurallara ve yasal mevzuata uygun tesis inşa eder. Uygulama alanına göre kategorize edilmesinin gerekli olmadığı ve böyle bir uygulamanın da yarar sağlamayacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca farklı kurumlarca yapılan ayrı ayrı çalışmalar bilgi birikimi ve sinerjisinin doğru kullanılamamasına neden olacaktır. Sektörümüzün beklediği bu çalışma ‘yap boz tahtasına’ döndürülmeden benzer iş uygulamasında yaşanan problemlerin çözümlerini ve ilgili tarafların görüşlerini de yansıtacak şekilde en geniş katılım sağlanarak tamamlanmalıdır.”SON EKLENENLER

TÜRKİYE RESMİ SEKTÖR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRK İNŞA)

Bağlar Cad. No: 234/6 Çankaya/Ankara

TELEFON: 0312 419 57 94-95 E-MAIL: info@turkinsa.org.tr

}