22 Haziran Çarşamba, 2011 10:10 BASINDA SENDİKAMIZ 370

Marmara Depreminin 9. Yılı

Türkiye Resmi Sektör İnşaat Müteahhitleri İşveren Sendikası (TÜRKİNŞA), afet hazırlıklarında, önleyici politikalar yerine, aslan payının deprem sonrası faaliyetlere ağırlık verilmesini eleştirdi.

TÜRKİNŞA Genel Başkanı Vedat Alver ve Genel Başkan Vekili Kemal Ertuğrul, Marmara Depremi’nin 9. yılı nedeniyle yaptıkları ortak yazılı açıklamada, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Gölcük merkezli depremin, vahim sonuçları ile literatürde bölge için ”asrın felaketi” olarak yer aldığını hatırlattılar.
Depremden sonra birçok kuruluşun konu ile ilgili araştırma, etüt, kitap ve çalışma sonuçları yayımladığı belirtilen açıklamada, ”Marmara Depreminin öğrettikleri, beklenen İstanbul depremi için acı bir şans olsa da sonuçlarından yeterli ders alınmadığı” vurgulandı. Afet hazırlıklarında önleyici politikalar yerine aslan payının deprem sonrası faaliyetlere ayrılmasından üzüntü duyulduğu ifade edilen açıklamada, ”eğitim ve sağlık yapılarının fiziki olarak güçlendirilmesi, ulaşım altyapısının kritik noktalarının incelenmesi ve önleyici tedbirlerin alınmaya başlanması, yerel yönetimlerin Afet Koordinasyon Merkezleri oluşturması” gibi çalışmaların yeterli olmadığı kaydedildi.
Bu yıl Türkiye’de 5 binin üzerinde küçük ve orta şiddette deprem kaydedildiği, her yıl GSMH’nın yüzde 1’inin afetlerin oluşturduğu sonuçların giderilmesine harcandığı, İstanbul’da meydana gelecek bir depremin maliyetinin 40-50 milyar dolar olarak hesaplandığı hatırlatılan açıklamada, ”Bu bedelin, oluşacak hasarın giderilmesi yerine, hasar oluşmaması amacıyla alınması gerekli tedbirlere harcanması için, ülkemizin tamamı seferberlik ruhu ile çalışmalarını sürdürmelidir” görüşüne yer verildi.
Öncelikle çok parçalı ve çok yetkili ”kentleşme-imar-yapı-afet” mevzuatının günün koşullarına uydurulması gerektiği, 1959’da yayımlanan bu mevzuat ile afet hizmetlerinin yürütülmesinin mümkün olmadığı vurgulanan açıklamada ”Bırakın deprem gibi dinamik etkileri, kendi ağırlıklarını taşımayan yapıların göçmeleri sıradan haber olan ülkemizde, artık radikal değişimlerin hayata geçirilmesi zamanıdır” denildi.
Yapı Denetim Kanunu’nun halka yeterince anlatılamadığına işaret edilen açıklamada, yapı üreten organizasyonların standartlarının belirlenmesi ve mevzuatının oluşturulması gerektiği belirtilerek, ”her deprem sonrasında günah keçisi haline getirilen inşaat müteahhitleri, ülkenin karanlık ve karışık mevzuatında türemiş sözde meslektaşlarınca kamu vicdanında mahkum ettirilerek sırtlarından bıçaklanmaktadırlar. Gölcük’te yaşanan acıların tarihe gömülmesi ve bu depremin doğruların bulunmasının pusulası olması en büyük dileğimizdir” ifadesine yer verildi.
AASON EKLENENLER

TÜRKİYE RESMİ SEKTÖR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRK İNŞA)

Bağlar Cad. No: 234/6 Çankaya/Ankara

TELEFON: 0312 419 57 94-95 E-MAIL: info@turkinsa.org.tr