28 Ekim Cuma, 2011 17:05

BİRLİĞE ÇAĞRI PLATFORMU Van Erciş


BİRLİĞE ÇAĞRI PLATFORMU Van Erciş

78 Sivil Toplum Örgütü’nün yer aldığı “BİRLİĞE ÇAĞRI PLATFORMU” TOBB Başkanı Sn. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun Başkanlığında 26 Ekim 2011 Çarşamba günü Van ve Erciş’te incelemelerde bulunmuşlardır. Yöre halkına manevi destek vererek acılarını paylaştığımızı ve her türlü ihtiyaçlarının tüm toplumumuzca karşılanacağı mesajını içeren ziyaret, çok olumlu bir ortam yaratmıştır.

Van AFAD Merkezinde Van Valisi Sn. Münir KARALOĞLU’nun çalışmalara ilişkin bilgi sunumuna müteakip heyet hasarın yoğun olduğu Erciş ilçesine geçmiştir. İlçede Kızılay Bölge Sorumlusu tarafından, yürütülen faaliyetlere ait detaylı açıklamalar yapılmıştır. İlçede depremzede vatandaşlarla görüşülerek, ihtiyaçlarının birinci elden dinlenmesi imkanı bulunmuş ve hasar gören yapılar yerinde incelenmiştir.

Van’a dönen heyetin Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı basın açıklamasında, tüm Türkiye’nin kalbinin Van’da attığı belirtilerek, bugünkü dayanışmanın asırlardır süren kardeşliğin bir göstergesi olduğu ifade edilmiştir. Bölgede acil ihtiyaç kapsamında çadır konusunun öne çıktığı, bu ihtiyacında Kızılay tarafından hızla giderildiği gözlenmiştir.

Bunun yanında basında öne çıkan yardım malzemelerinin yağmalandığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığı görülmüş, meydana gelen münferit bir olayın genellenmesine bir anlam verilememiştir. Arama, kurtarma, enkaz kaldırma çalışmaları hızlı ve organize bir şekilde yürütülmektedir. 1999 Gölcük depremi sonrası kazanılan deneyimler çerçevesinde alınan önlemlerin, bölgede etkin kullanıldığı gözlenmiştir.

Ancak tamamen göçen binalara bakıldığında Gölcük depreminden ders alınmadığı gerçeği de sektörümüz adına bizleri üzmüştür. Bu bağlamda yıllardır söyleyegeldiğimiz MÜTEAHHİTLİK SERTİFİKASYONU gerçekçi bir YAPI DENETİMİ nin ne denli zorunlu olduğu bu kadar can feda ederek bir kez daha bütün açıklığıyla ortaya çıkmıştır.

Dünya gündeminde bir umut meşalesi olarak yer alan Azra bebeğimizin kurtarılmasında Sendikamız üyesi olan Ertuğrul Grup’un iş makinalarının da kullanılmış olması sevincimizi bir kat daha arttırmıştır.


TÜRKİYE RESMİ SEKTÖR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ İŞVEREN SENDİKASI (TÜRK İNŞA)

Bağlar Cad. No: 234/6 Çankaya/Ankara

TELEFON: 0312 419 57 94-95 E-MAIL: info@turkinsa.org.tr